Prečo montujeme filter do kúrenia?

Prečo je v kúrení filter taký dôležitý?

     Vo väčšine starších inštalácií kúrenia sa nachádzajú štandardné mosadzné potrubné filtre (viď. Obr. 1 - Mosadzný potrubný filter), ktoré nie sú schopné zachytávať nečistoty v kúrení v dostatočnej miere.
Potrubný filter
Obr. 1 - Štandardný potrubný filter

Niekto by dokonca mohol tvrdiť, že keď sa systém naplní upravenou a čistou vodou a urobí sa preplach kúrenia, tak vo vode predsa už žiadne nečitoty nie sú. Má pravdu. Ale je to len dočasné. Voda v kúrení nemá trvalé hodnoty pH ani tvdosti vody. K úprave hodnôt vody sa používajú špeciálne prípravky, ktorých účinok je dočasný (spravidla tri-štyri roky). Stále je to však lepšie, ako keď sa systém naplní iba pitnou vodou bez úpravy.  
Zvyčajný scenár totiž prebieha tak, že servisný technik príde raz ročne skontrolovať kotol (alebo tepelné čerpadlo) a po jeho vyčistení doplní do systému vodu na prevádzkový tlak (neupravenú vodu z vodovodu) a tiež ukáže ľuďom, ako si môžu jednoducho do kúrenia dopúšťať vodu, keď poklesne tlak v systéme. A tu začína problém! Keď sa do systému dostane obyčajná čistá voda z vodovodu, obsahuje značné množstvo rozpusteného kyslíka, minerály a soli. Postupom času začnú vznikať usadeniny. Viac sa dočítate v článku "Problém s podlahovým kúrením" - TU na konci článku. Taktiež vo videu na konci tohto článku.

Taktiež, ak Vám niekto príde vymeniť kotol za nový, čerpadlo, alebo iný komponent vo vykurovacej sústave. Tak isto hrozí riziko, že sa do systému dostanú nečistoty - zbytky tesniacich materiálov a iné nečistoty štandardne usadené na starých systémoch. Opäť by bolo potrebné doplniť chémiu alebo napustiť systém upravenou vodou. Avšak na takéto činnosti nie sú zvyčajne montážnici alebo servisní technici vybavení. Takže by to mal zrealizovať niekto iný. A nie je nič jednoduchšie, ako keď máte v systéme kvalitný filter so separátorom nečistôt, ktorý má komoru, kde môžete naliať kedykoľvek (pri dopúšťaní pitnej vody do systému) ochrannú kvapalinu vy sám. Zvládne to zvyčajne každý užívateľ sám a nemusíte volať na túto prácu kvalifikovanú osobu. Takéto zariadenie odporúčame každému a je na Obr. 2. 
Obr. 2 - Filter, odlučovač a magnetický separátor v jednom
Často ho montujeme do kúrenia dodatočne - na staršie inštalácie. Pri nových inštaláciách odporúčame všetkým zákazníkom, aby takéto zariadenie požadovali od inštalatérov, ktorí im kúrenie dodávajú.
Existujú viaceré varianty týchto filtrov od rôznych výrobcov. Kto si však pozrie nasledujúce video, tak mu bude jasné, prečo práve tento konktrétny typ filtra odporúčam - to najdôležitejšie je, že to je päť v jednom - filter pevných častíc (sitko), odkalovač, odvzdušňovač a magnetický separátor. Do komory môžete vliať akurát toľko chémie, ktorá postačuje na doplnenie zvyčajného množstva vody do systému keď poklesne tlak alebo pri čistení kotla.

Najlepšie zobrazuje praktické použitie tohto filtra nasledujúce video:

Vo videu uvidíte aj to, ako jednoducho si viete do systému doplniť ochrannú chémiu aj sami po tom, čo od vás odíte servisný technik, ktorý bol napríklad skontrolovať kotol (urobiť štandardnú ročnú servisnú kontrolu).

© Ing. Marian Baláž, 2020, Copyright – Všetky práva autora vyhradené! Kopírovanie obsahu je možné len s výslovným súhlasom autora!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pages